Yeni seçim sistemi ne getiriyor? 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy hesabı neye göre olacak?


SON DAKİKA: A Haber’de gösterilen “Melih Altınok ile Sebep Netice” programında “Yeni Seçim Kanunu” tartışması masaya yatırıldı. Hukukçu Avukat Mehmet Fatih Önsöz, her insanın ayrıntılarını merak etmiş olduğu “2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy hesabı neye nazaran?” sorusuna cevap verdi. İşte detaylar…

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi yolunda Cumhur İttifakı adına AK Parti ve MHP “Yeni Seçim Kanunu” ile mühim bir adım attı.

Peki, yeni sistemde kim iyi mi pozisyon alacak? 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy hesabı neye nazaran olacak? Bu sorulara dair mühim bilgileri açıklayan Avukat Mehmet Fatih Önsöz, “Milletin iradesini burada ‘temsilde hakkaniyet yönetimde istikrar’ şiarını milletin iradesinin tam anlamıyla istediğimiz için bu şekilde bir değişiklik yapıldığını düşünüyoruz. İttifaklar kendi içinde esasen bunu istedikleri takdirde aşabilecekleri birçok şeye de sahipler. Milletvekili sıralamalarında listelerde ortak listelerden girilmesi şeklinde çeşitli alanlarda bunun önüne de geçebilirler. Burada değerlendirmemiz ihtiyaç duyulan nokta oy oranı ufak olan partileri bu ittifaklar içerinde ne oranda yer alabileceğidir.” dedi ve milletvekili dağılımı ve sayısı hakkında bilinmesi gerekenleri tablo üstünde söyledi.

D’HONDT SİSTEMİ NEDİR?

Bir seçim bölgesinde partilerin almış olduğu oy miktarı, o bölgenin milletvekili sayısına ulaşana kadar birden başlayarak bölünüyor.

Elde edilmiş paylar, parti farkı gözetmeksizin, büyükten küçüğe doğru sıralanıyor. Milletvekilleri, bu sıralamaya nazaran partilere dağıtılıyor.

ÖRNEK HESAPLAMA

Örnek bir hesaplamaya nazaran, yedi milletvekili çıkaracak bir seçim bölgesinde A partisi 60 bin, B partisi 25 bin, C partisi de 14 bin oy almış olsun. Her partinin almış olduğu oy toplamı, sırasıyla 1’e, 2’ye, 3’e, 4’e bölünür ve o seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısına ulaşıncaya kadar bu işleme devam edilir.

A partisine birinci olduğundan bir milletvekili verilir. A partisinin oyu ikiye bölünür. A partisinin oyu hala en oldukca olduğundan A partisinin oyu bu sefer üçe bölünür. (60000/3=20000)

Bu işlemden sonrasında en oldukca oy B partisinde olduğundan B’ye bir milletvekili verilir ve oyu ikiye bölünür. (25000/2=12500) Kalan sayılar içinde en büyük A olduğundan bir milletvekili daha verilir ve A’nın oyu bu kere dörde bölünür. (60000/4=15000)

Ortaya çıkan sayılar içinde en büyük oy gene A’nın oyu olduğundan gene bir milletvekili verilir ve bu kez de oyları beşe bölünür (60000/5=12000). Bu işlemden sonrasında en büyük oy C’ye aittir ve C’nin hanesine bir milletvekili eklenmiş olur; C’nin oyları ikiye bölünür (14000/2=7000). Bu yedinci ve son işlem sonucunda en büyük sayı B’ye ilişik olduğundan son milletvekilliğini B partisi alır.

Netice olarak, bu bölgeden A Partisi dört, B Partisi iki, C Partisi de bir milletvekili çıkarır.

YENİ SEÇİM SİSTEMİ NE GETİRİYOR?

BARAJ YÜZDE 7’YE DÜŞÜYOR

‘ARTIK OY’ HESABI BİTİYOR

GRUP ŞARTI KALKIYOR

VEKİL DAĞILIMI DİREKT PARTİLER ÜZERİNDEN

VEKİL TRANSFERİ ÖNLEMİ

SEÇİM KURULLARI KIDEM YERİNE KURAYLA

SEÇMEN KÜTÜĞÜNE GÜNCELLEME

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.