Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia A Haber’e konuştu: Bu Türkiye’nin başarısı! Başkan Erdoğan’ı tebrik ediyorum


Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia, Antalya Dış ilişkiler Forumu’na katıldı ve A Haber’e hususi eleştiri açıklamalarda bulunmuş oldu. Rusya ve Ukrayna savaşının durdurulması adına ümit olan Antalya Dış ilişkiler Forumu’nun büyük bir başarı bulunduğunu dile getiren Plasencia, “Başkan Erdoğan’ı kutlama ediyorum. Yakın dostum Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu da kutlama ediyorum.” dedi. Öte taraftan Putin’e davet meydana getiren Plasencia, Türkiye-Venezuela ilişkilerine dair de flaş mesajlar verdi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia, Antalya Dış ilişkiler Forumu’na katıldı ve A Haber’e hususi eleştiri açıklamalarda bulunmuş oldu.

“TÜRK HÜKÜMETİNİ VE BAŞKAN ERDOĞAN’I TEBRİK EDİYORUM”

Felix Plasencia, “(Antalya Dış ilişkiler Forumu) Oldukca mühim bir şey bu. Türk hükümetini kutlama ediyorum. Bu forum oldukca güzel organize edilmiş. Oldukca güzel bir şehirde organize edilmiş. Dış ilişkiler için, hukuka saygı için bir araya gelmek mühim. Bu bir başarıdır. Başkan Erdoğan’ı kutlama ediyorum. Yakın dostum Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu da kutlama ediyorum.” dedi.

“BU GÜZEL ŞEYLER OLUYOR DEMEKTİR”

Plasencia, “Burada mühim toplantılar bekliyoruz. Bazılarını da yaptık. Rusya’dan sayın Sergey Lavrov ile görüştüm. Türkiye Dışişleri Bakanı ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile de görüştük. Ve iki panele katılacağız. Bu güzel şeyler oluyor anlama gelir. En iyi şeyleri temenni ediyorum bu forum için güzel mesajlar çıkacak.” açıklasmını yapmış oldu.

Türkiye-Azerbaycan ve Avrupa çevresinde enerji politikanız iyi mi?

“TÜRKİYE İLE ÖNEMİ BİR ENERJİ İŞBİRLİĞİMİZ VAR”

Felix Plasencia şu yanıtı verdi;

“Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervine haiz, büyük gaz rezervlerine de haiz. Biz internasyonal toplumun da bir üyesiyiz. Ve OPEC PLUS’ın da bir üyesiyiz. Petrol tefariğinin garantisiyiz. Venezuela zamanı bir pozisyonda. Güvenilir bir petrol ve enerji tedariki yapacağız. Venezuela bu açıdan enerji tedariğinin merkezinde bulunuyor. Türkiye ile önemi bir enerji işbirliğimiz var. İlişkilerimizi de yakın gelecekte artırmayı umuyoruz.”

“SAYIN ERDOĞAN İLE YAKIN ÇALIŞIYORUZ”

Ukrayna ile Rusya arasındaki harp enerji hatlarından dolayı oluyor. Zira bu hatlar Ukrayna’dan geçiyor” diye bir yaklaşım da var. Sizin Ukrayna ve Rusya ile ilişkileriniz iyi mi?

“Bu savaşın meydana gelmesi bizi oldukca oldukca üzüyor. Biz Venezuela’da 200 yıldan fazladır cumhuriyet olarak yaşıyoruz. Herhangi bir harp yaşamadık bu vakit zarfında. 200 yıl evvel yaptığımız harp ve İspanya İmparatorunu, ABD’dan kovmak uğruna yapılmış oldu. Umuyorum ki, kısa sürede bu problem çözülür ve Başkan Putin, görevli bir karar verir ve hepimiz için çözüm olur. Rusya bizim yakın müttefikimiz. Sayın Erdoğan ile yakın çalışıyoruz. Kendisi Sayın Maduro’nun yakın bir mesai arkadaşı. Ihtimaller içinde her şekilde destekliyoruz.”


Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.