Tokat Havalimanı bugün açılıyor! 5 senenin ardından ilk sefer yapıldı


Tokat’a 5 senenin arkasından Türk Hava Yolları (THY) tarafınca ilk sefer gerçekleştirildi. Türkiye’nin 57. havalimanına Tokat adında olan tayyare ile yolcu icra eden vatandaşlar yaşadıkları mutluluğu dile getirdi.

Eski Tokat Havalimanın yanına inşa edilen ikinci havalimanın açılışı Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafınca saat 15.00’da yapılacak. Açılış öncesi ise 5 senedir uçuşların yapılamadığı Tokat’a ilk sefer gerçekleştirildi.

TOKATLILAR MUTLU

İstanbul Havalimanından 09.00’da kalkış icra eden TK- 2582 sefer sayılı yolcu uçağı 10.27’de Yeni Tokat Hava limanına 114 yolcusu ile iniş yapmış oldu. Türkiye’nin 57. Havalimanına Tokat adını taşıyan uçakla sefer icra eden yolcular yaşadıkları luğu dile getirdi.

TOKAT HAVALİMANI ÖZELLİKLERİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce ihale edilen havalimanı, 550 milyon TL’ye mal edildi. 45 metre genişliğinde 2 bin 700 metre uzunluğunda pisti bulunan havalimanı son teknoloji ile donatıldı. Türkiye’nin 57. havalimanı olan Tokat Havalimanında ASELSAN tarafınca üretimi meydana getirilen yerli ve ulusal X-Ray cihazları kullanıldı. İstanbul Havalimanında kullanılan aletli iniş sistemi Tokat Havalimanında da pilotlara büyük kolaylık sağlayacak. 1987 senesinde inşa ettirilen eski Tokat Havaalanı, pist yönü ve uzunluğu sebebi ile risk taşımış olduğu için 2017 senesinde seferlere kapatılmıştı. Eski Havalimanı itibaren eğitim, sıhhat, vıp, askeri uçuşlara hizmet verildi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.