SON DAKİKA | Başkan Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’dan çok kritik açıklamalar! İşte Türkiye ve İsrail’in hedefi


Başkan Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile baş başa görüşmesinin arkasından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Başkan Erdoğan, “İsrail’le ortaklaşa İsrail’le ortaklaşa ülkelerimiz içinde ortak çıkara dayalı, karşılıklı hassasiyetlere saygı temelinde siyasal diyaloğun tekrardan canlandırılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile baş başa görüşmesinin arkasından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Başkan Erdoğan açıklamasında “(İsrail Cumhurbaşkanı Herzog) Bu zamanı ziyaretin Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum.” cümlelerine yer verdi.

Başkan Erdoğan, “İsrail’le ortaklaşa hedefimiz ülkelerimiz içinde ortak çıkara dayalı, karşılıklı hassasiyetlere saygı temelinde siyasal diyaloğun tekrardan canlandırılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, “Bölgemizde sulh, refah ve beraber yaşama kültürünün tekrardan hakim kılınmasına katkı sağlamak bizim elimizdedir.” diye konuştu.

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VİZYONUNUN MUHAFAZASINA VERDİĞİMİZ ÖNEMİ İFADE ETTİM”

Başkan Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye-İsrail ilişkilerinin gelişmesi ve güçlenmesi ülkelerimiz açısından olmasıyla birlikte bölgesel istikrar ve sulh için de büyük bir öneme haizdir.”

Başkan Erdoğan, “İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’a, bölgede gerginliğin azaltılmasına ve iki devletli çözüm vizyonunun muhafazasına verdiğimiz önemi ifade ettim.” dedi.

“MESCİD-İ AKSA’NIN DİNİ KİMLİĞİ VE KUTSİYETİNİN KORUNMASINA ATFETTİĞİMİZ ÖNEMİN ALTINI ÇİZDİM”

Başkan Erdoğan, “(Herzog’la görüşmede) Kudüs’ün zamanı statüsüyle Mescid-i Aksa’nın dini kimliği ve kutsiyetinin korunmasına atfettiğimiz önemin altını çizdim.” diye konuştu.

Başkan Erdoğan, “(Türkiye-İsrail) Önümüzdeki devrin ikili ilişkiler mevzusunda bölgesel iş birliği açısından yeni fırsatları bununla beraber getireceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, “Dışişleri Bakanımızın Filistin ve İsrail’e yapacağı ziyareti, arkasından Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanımızın İsrail ziyaretini önemsiyorum.” açıklamasını yapmış oldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.