Rusya – Ukrayna savaşının kazananı ve kaybedeni kim? Dr. Kemal Olçar ve Doç. Dr. Yusuf Dinç’ten flaş sözler: İran, Venezuela, Çin…


İlk bakışta toprak ve siyasal alan kazanma savaşı benzer biçimde başlamış olan Rusya-Ukrayna krizi peşinden ekonomik alevlenmeyi de bununla beraber getirdi. Tüm dünyada yükselen petrol ve organik gaz tutarları devletleri, ekonomileri ve haliyle vatandaşları da zora sokuyor. Peki, Rusya ile Ukrayna içinde beliren ve denkleminde ABD ile NATO’nun da olduğu savaşın gerçek kazananı kim? Çin bu işin neresinde? Son gelişmelerle beraber İran ve Venezuela da bu krizin bir halde içine dahil oldu. Bu harp kimden ne alır kimden ne götür. Bu tehlikeli sonuç soruların yanıtlarını A Haber’de gösterilen Melih Altınok ile Sebep Netice programında Politika Bilimci Dr. Kemal Olçar ve Ekonomist Doç. Dr. Yusuf Dinç yanıtladı.

“KAYBEDENLER KULÜBÜNÜN KAZANANI RUSYA OLDU”

Rusya-Ukrayna savaşı üstünden derin bir okuma meydana getiren Politika Bilimci Dr. Kemal Olçar şu mühim tespitlerde bulunmuş oldu;

“(Rusya-Ukrayna) Aslen bu harpte kim kazanacak? diye soruyoruz. Kim yitirdi? diye sorsak bir kere; Ukrayna, NATO yitirdi oldukca net. Şimdi bakıyorsunuz Venezuela’ya ABD ile senelerdir husumet içinde öteki taraftan İran husumeti, ciddi yaptırımlar var. Fakat şu anda petrol ve organik gaz mevzusunda alternatif 2 ülke olma talibi. Çıkarlar, yaşamsal çıkarlar, ikincil çıkarlar, geçici çıkarlar ya da ilk çıkarlar, mühim çıkarlar diye ayrılabiliyor.

“ABD ÇOK KAYBETMEZ”

ABD çıkarları gereği şu anda düşman benzer biçimde gördüğümüz, hatta şer ittifakı gördüğümüz gruplara karşı yanaşmaya başlıyor. Bunda aslen ABD’nin buradaki Ukrayna politikasında neyi ön planda tuttuğunu görüyoruz. Şu demek oluyor ki Ukrayna değil, nüfus değil sorun, oradaki mültecilik falan değil. ABD’nin direk Amerikan vatandaşlarının çıkarını korumak için şuana kadar izlediği siyaset oldukca tutarlı. ABD oldukca kaybetmez. Tarihte kaybettiğini oldukca fazla kaybettiğini görmedik. Fakat Rusya kaybedebilir. Fakat şu anda tabloda gene kaybedenler kulübünün kazananı Rusya oldu.”

“BU DENKLEMDEN EN KAZANÇLI ÇİN ÇIKABİLİR”

Ekonomist Doç. Dr. Yusuf Dinç ise Kemal Olçar’ın sözlerinin üstüne şu analizde bulunmuş oldu;

“Karşılaşılacak kıtlıklar karşısında (İran ve Venezuela) aslen bu ekonomiler bir miktar umar olabilir mi? düşüncesine bir yanıt üretilmeye çalışılıyor. Fakat bu denklemden garip bir halde en kazançlı Çin çıkabilir. Aslen şöyleki ön görüyorduk; ‘Bu yaptırımlar Çin’i tehdit eder.’ diye. Çin’in dünyada 3,5 trilyon dolarlık rezervi var. Fakat bir de baktık ki Financial Times’ta yazdı acaba Çin YUAN’ı biriki para niteliği taşıyabilir mi? bir münakaşa açıldı. Bu garip bir münakaşa. Şundan dolayı buna benzer son yaptırımlar 2010 senesinde İran ‘a karşı tanıtılmıştı. O tanıtıldığında biz YUAN’ın en düşük seviyelere düştüğünü görmüştük. Şimdi YUAN hala istikrarlı, çıkıyor demiyorum fakat düşmedi. Bu da bir münakaşa başlattı dünyada enteresan bölgelere doğru gidebilir. Şundan dolayı liberal sistem kendine bir kazık atıyor. O şekilde bir yaptırımlar tanıtılıyor ki, dünyada kendini güvende hissetmeyenler alternatifler üretmek isteyebilir.”

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.