Rusya-Ukrayna savaşının Balkanlar’a etkisi nasıl olacak? Karabağ Başbakan Yardımcısı A Haber’de


Antalya Dış ilişkiler Forumu’na katılan Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazovic A Haber’e hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Dritan Abazovic, “NATO ile dayanışma içerisindeyiz ve Rus saldırılarını en kuvvetli şekilde kınıyoruz. Türkiye’deki müzakereler büyük bir sulh adımı. Barışı getirecek diplomasiyi destekliyoruz. Bu forum dünya diplomasinin merkezi. Bu Türkiye’nin dış ilişkiler enerjisini gösterdi bizlere.” ifadelerini kullandı.

Dritan Abazovic’in A Haber’e yapmış olduğu açıklamalar:

Bu fırsatı verdiğiniz için fazlaca teşekkür ederim. Ukrayna’daki durum bir yıkım. Biz kati bir halde Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarına karşıyız. Bu aşamada biz Ukrayna’yı destekliyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunuyoruz.

Karadağ NATO’nun fazlaca iyi bir partneri ve bu zor zamanlarda bu ilişkiyi devam ettireceğiz. Balkanlar’da bir ekip problemler ve bu cenk bizim için daha da sorun olabilir. Yüksek düzey güvenlik mevzularımız var aslına bakarsanız fakat gene de şuna inanıyoruz ki ortaklarımızla beraber dayanışma içinde duracağız.

Elimizden gelenin en iyisini bu çatışmanın haricinde kalmak için yapacağız. Fakat bunun haricinde ihtiyaç duyulan tüm diplomatik desteği de vereceğiz. Rusya’nın, Ukrayna’yı işgali mevzusunda AB ileride daha dikkatli olmalı. Potansiyel aday ülkelerle ilgili Avrupa Birliği daha dikkatli olmalı.

Eğer AB bu mevzularda problem yaşamak istemiyorsa bizim ülkemiz reforma yapmış olup AB’ye katılmayı hak ediyor. Bu biçim çatışmalar olduğunda ikimiz de Batı tarafında daha rahat şekilde desteğimizi verebiliriz. Fakat bunu anlamazlarsa burada bazı ülkeler için ara sıra sorun çıkabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.