Rusya-Ukrayna savaşını Putin mi Biden mı kazanacak? Siyaset Bilimci Doktor Kemal Olçar A Haber’de açıkladı


SON DAKİKA HABELERİ | Rusya ile Ukrayna arasındaki harp tüm dünyayı tesiri altına aldı. ABD ve Batı art arda almış olduğu yaptırım kararlarıyla Rusya’nın üstüne karabasan şeklinde çöktü. Peki, bu savaşın uzaması kimin işine gelir? Rusya’nın hamleleri ne olur? Savaşın kaderini kim belirleyecek? Rus halkı ne vakit Putin’den desteğini çeker? Politika Bilimci Tabip Kemal Olçar, A Haber’de gösterilen Memleket Meselesi programında dikkat çeken açıklamalarda bulunmuş oldu.

SON DAKİKA: Dünya diken üstünde… Rusya-Ukrayna savaşı uzadıkça nükleer kriz de dünyanın korkulu rüyası olmaya devam edecek. Politika Bilimci Tabip Kemal Olçar, A Haber’de Rusya ve Ukrayna ile ilgili çarpıcı analizlerde bulunmuş oldu. Olayın ekonomik boyutu üstünden okuma meydana getiren Olçar, “Savaşın kazananı hangi koşullarda kim olur? sorusuna cevap verdi. İşte o açıklamalar…

Politika Bilimci Tabip Kemal Olçar şu tespitlerde bulunmuş oldu;

“RUSYA ESKİ DEFTERLERİ AÇIP ARŞİVLERDE…”

Ekonomik yaptırımlar Rusya’ya etkili olur mu? Muhakkak olur. Fakat bu harekattan vazgeçirir mi? derseniz oldukca vazgeçirecekmiş şeklinde gözükmüyor. Bundan dolayı esasen Rusya kapalı iktisat geleneğinden toplumundan gelen bir cemiyet. Kendine yeter bir sistemi var. Eski defterleri açıp arşivlerden yeniden eski düzenine dönebilir.

“RUSYA’NIN BÖYLE BİR HAREKATTAN UZAKLAŞMASI…”

(Rusya) En mühim sıkıntısı enerji tedarikçisi bir ülke ve onların pazarlamasını yapıyor. Bu enerji kaynaklarının satımından elde etmiş olduğu parayı SWIFT yönetimiyle tedarik ediyordu, alıyordu. Şimdi başka yöntemler de var. Şimdi sözgelişi bunu kullanmıyor. Başka bir yöntem kullanıyor. Dolayısıyla İranlılarda SWIFT yaptırımlarıyla karşı karşıya. Bir miktar maliyet artabilir Rusya için ödemelerde fakat oldukca ciddi anlamda Ukrayna üstünde Rusya’nın Putin’in siyaset defterini eline geçirmesini engelleyecek bir durum değil. Oligarklar kim? Rusya’da da var oligarklar Ukrayna’da da var. Trump’ın bir sözü vardı geçen yıl… Ukrayna ile ilgili yorum yaparken ‘Dünyadaki en oldukca yolsuzluğun olduğu ülkedir’ demişti. Bu oligarklar eski Sovyet dönemindeki siyasal elitlerdir. Özelleştirmelerden dolayı müthiş varlıklı oldular. Ve bunlar üstünde şimdi baskı kurarak, bunların mal varlıklarına el koyarak Rusya’nın bu şekilde bir harekattan uzaklaşması bana gerçekçi gelmiyor.

“ASKERİ HAREKATIN SEKTEYE UĞRAMASI ANLAMINA GELİR”

Ne vakit gerçekçi gelebilir biliyor musunuz? Bu tür üst katman dediğimiz oligark gruplarının mal varlıklarına el konulduktan ve Rusya devletinin bankalarını işlemez hale getirdikten sonraki yansımaları halka inerse o vakit Putin meşruiyetini yavaş yavaş halk nezdinde kaybedebilir. Bu da halktan destek almayan bir büyük çaptaki askeri harekatın sekteye uğraması anlamına gelir. Bu da uzun vadeli olacaktır.

SAVAŞTAN KİM KARLI ÇIKACAK? KAZANAN KİM OLUR?

Ne dedi Biden? ‘Uzun vadeli tesir yaratacağı için ilk olarak bu yaptırımları gündeme getiriyoruz.’ O yüzden savaşın uzaması aslına bakarsak Biden’ın işine gelir. ABD ve Batı’nın işine gelir. Kimin işine gelmez? Rusya’nın işine gelmez. Ukrayna’yı düşünen var mı bu tabloda? Cenk uzadıkça siviller yer değiştirecek, yerinden edilmiş kişiler sayısında müthiş artışlar olacak. Nehrin batısındaki güvenli alanlara sıkışmış olacak? (Suriye) İdlip’te olduğu şeklinde. Ya da sınır aşacaklar sığınmacı olacaklar.

Zelenskiy aslında bakın kim! İsrail detayı...

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.