Rusya harekatı nasıl bitirecek? Rusya Ukrayna’dan çıkacak mı?


Dünyanın takip etmiş olduğu Rusya-Ukrayna savaşı 3. gününde devam ediyor. Bölgeden bomba ve çatışma sesleri geliyor. Rusya, Kiev’i ele geçirmek için baskıyı artıyor. Peki Rusya harekatı iyi mi bitirecek? Rusya Ukrayna’dan çıkacak mı? Gelişimleri A Haber canlı yayınına katılan Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Arslan değerlendirdi.

Prof. Dr. Esat Arslan’ın açıklamaları:

Rusya tarafınca meydana getirilen harekat planlandığı benzer biçimde devam ediyor. Fakat harekatın siyasal hedefine yönelik olarak devam ediyor. Donetsk ve Luhansk’ta sokak savaşları devam ediyor. Burada beklenen yalnız harekatın bu bölgeye olacağın sanılıyordu.

Burada hedef Zelenskiy. Harekat konvansiyonel harekat olarak sürüyor. İki ayrılıkçı bölgede muharebe 8 senedir devam ediyor ve burada 15 bin yitik verildi. Ukrayna ordusu Kiev’e gelen tüm köprüleri Ukrayna ordusu yerle bir etti.

Bu adım Rusya’nın Zelenskiy’e gelemsini engellemek için. Rusya ilhakların tanınmasını NATO’dan vazgeçilmesini, askersizleşme ve silahsızlanma istiyor. Ayrılıkçı bölgede jandarmalık istiyor. Rusya, Ukrayna’da kaldıkça Afganistan benzer biçimde olur. Onun için burada kalamaz, ve burası bölünmez. Rusya’nın ilhaktan sonrasında geri çekilebileceğini düşünüyorum. Harekat Kiev’in yönetiminin devrilmesiyle biter.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.