Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan A Haber’e Rusya – Ukrayna savaşı ile ilgili SON DAKİKA açıklamaları | Türkiye ve Rusya…


Son dakika | A Haber hususi haber… Türkiye’nin mühim tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Rusya’nın Ukrayna topraklarına yönelik yürüttüğü işgal harekatını tarihsel gelişimi ile A Haber’e hususi değerlendirdi. Peki, Kardeniz’de neler olur? Türkiye ve Rusya bu bölgede ne yapar? İşte Ortaylı’nın açıklamaları…

A Haber, Rusya’nın Ukrayna işgalini Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya sordu. Fazlaca mühim açıklamalarda bulunan Ortaylı, “Kiev şu anda Doğal Ukrayna Merkezi oldukça Rusya’ya yakın sınırları itibarıyla oldukça yakın zamanlara kadar kesif Rusya Rusça konuşulurdu. Ukrayna ve Rusya bir bunlar aynı millet, aynı vatan. Bu oldukça yaygın bir görüştür. Kısaca bunu şimdi sırf Putin söylemiyor.

Bu bir ifade seçimi. Bu şekilde bir zihniyet vardı. Ukrayna’da da taraftarları vardı. Bunun o doğal şimdi tamamen değişti. Odessa’da Kiev de artık Ukraynaca okutuluyor ders yapılıyor. Bununla beraber iki dilli bir memleket doğal. Şimdi bu olay, bu harp maalesef bu bir şeyi belirsizlik demeyelim de bu kombinasyona Ukrayna Rus şeyini ortadan kaldıracak o şekilde görünüyor. Kısaca bu kadar fazla büyük çatışma bu kadar zayiat bu tarafta iki tarafta da tesirleri var” şeklinde konuştu.

Ortaylı, “Bir taraf Rusya bir ihtimal daha oldukça bir şey olacak uzaklaşacak bunlara bir kısmı da bunu kabul edecek bu bu şekilde ne lüzum var çıkmaya diyecek görünüyor. Ukrayna’da ise artık millet ne seni bunlarla oturulmaz demeye başlamış olacak. Kısaca bu imtihan milletler içinde tarihteki Polonya Rusya çalışmasından ki yakın zamanlara kadar devam etti sonrasında gelen ikincisi… Bu oldukça şiddetli bir gerilim yaratan aradı.” cümlelerine yer verdi.

KARADENİZ’DE NE OLMALI?

İlber Ortaylı, cenup Karadeniz’in Türkiye kontrolünde kalmasının bölgeye itimat vereceğini söylemiş oldu.

Ortaylı şu ifadeleri kullandı;

“Karadeniz kıyılarının Rusya şu yada bu şekilde giriyor. Kısaca şimal Karadeniz kıyıları daha Gürcistan’a kadar Rusya’nın kontrolüne girecek diye anlaşılıyor. Fakat cenup bizdedir. Eğer Karadeniz’i bu iki kuvvet paylaşmayı bilirse oldukça iyi olur. Zira ben artık inanırım ki Bulgaristan ve Romanya soğuk harp dönemindeki benzer biçimde değil. Gürcistan da değil. Gürcistan Rusya’dan hem ayrıldı hem de oldukça fazla batılıların şu yada bu şekilde taarruzuna penetrasyonda sızmasına demiyorum o denli masum değil. Taarruzuna açık hale gelir bu oldukça açık.

Onun için iki denizin üstünde Rusya’nın yerleşeceği ihtimali görünüyor. Ukrayna’nın kıyıları ne kadar olacak belli değil hala her sonda çatışmalar Zaporoje işte girdi ki nükleer bir merkez. Fazlaca ürkütücü… Daha trans Dinyeper denen batıdaki Rusya Rus nüfusu kalabalık olduğu bir kıyılar Odessa’ya kadar orada iyi mi bir yerleşme olur? Iyi mi bir seviye kurulur? Onun üstüne konuşmak oldukça erken. Fakat şimal Karadeniz’de Rusya yerleşecek olsa bile ki, o şekilde görünüyor. Bu ne kadar devam eden iyi mi gider belli değil. Kesinlikle Karadenizli paylaşan iki kuvvetin içinde bir antak kalma olması lazım kısaca birbirlerini tanımaları… Türkiye tarafınca bir sorun çıkmaz.

Rusya’nın bunu anlaması lazım ve Doğu Karadeniz’de Doğu Akdeniz denen bölgede bahri hakimiyette Türkler öne geçtiler. Bunu tüm Batı önlemeye çalışıyor ya bu şekilde bir zamanı gelişim vardı. 16. asırı yaşamak istemiyoruz havasındalar. Kimse 16. asrı yaşamadı. Onun sular akıp gitmiş. Fakat yeni dünyada da minik Asya’ya hakim olan bir memleketin denizlerde yaşamak zorunda olduğu denizleri korumak zorunda oldu. Bu şekilde saçma sapan kıta sahanlığı ve kıyı hakimiyeti problemleriyle önünün kesilmesini mümkün olmadığı oldukça açıktır.

Bu hegemonya meselesi değildir Bu bir yaşam meselesidir. Cenup Karadeniz Türklerin kontrolünde kalırsa refah olur ve Akdeniz bölgesinde Doğu Akdeniz de Türklerin bahri hakimiyetinin tanınması gerekir şu sebeple bu bizim yaşadığımız saha oldukça açık.”

RUSYA-BATI ÇATIŞMASI VE YAPTIRIMLAR KONUSU

Tarihçi İlber Ortaylı, batı ülkelerinin Rusya’ya karşı yaptırımlarını da değerlendirdi.

Ortaylı, “Rusya, Moskova tavrını etkiliyor. Daha sinirli bir şey içine girdiler. Ne olacak fakat bilmiyorum bir değişim olacak. Fakat bu değişim Türkiye görevi daha büyüyecek sonraki pozisyonu daha kuvvetlenecek bunu tanıması lazım her insanın şu sebeple başka türlü denge tesis edilemez.” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.