Prof. Dr. Erhan Afyoncu’dan Rusya – Ukrayna savaşı ile ilgili flaş sözler! Türkiye – Çin -Rusya… | Putin’in sonu ne olur? | 3. Dünya Savaşı…


Ulusal Müdafa Üniversitesi Rektörü Tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu, A Haber’de her pazar ekranlara gelen “Canan Barlas İle Gündem” programında Rusya-Ukrayna savaşı ve yankılarını yorumları. Derin bir zamanı okumayla savaşın perde arkasını çözümleme eden Afyoncu, batının aslına bakarsak ne istediğini fazlaca çarpıcı bir halde deklare etti. Rusya-Çin yakınlaşması mı olur? 3. Dünya Savaşı ne vakit çıkar? Ukrayna savaşı Putin’in sonu mu olur? Türkiye’nin bu muharebede ne yapması gerekir? sorularına cevap verdi. Öte taraftan Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Türkiye üstünden Türk yaşamına mühim bir de bildiri verdi İşte SON DAKİKA haberimizin bilgileri…

A Haber’de Rusya-Ukrayna savaşına ve sonrasında olacaklara dair Prof. Dr. Erhan Afyoncu şu mühim açıklamalarda bulunmuş oldu;

PUTİN’İ TARİH NASIL YAZACAK?

“Yakın zamana kadar Putin, Ruslar açısından Rusya’yı torbalayan bir liderdi. Bu son gelişme Rusya’da farkı tepkilere sebebiyet verdi. Örnek olarak Rusya’da şuan deniliyor ki; I. Petro (Eski Rusya İmparatoru) bizlere Avrupa’nın kapılarını açtı. Putin de bu kapıları kapattı. Şundan dolayı St. Petersburg’u kurarken 1. Ptdro bizim tarihimizde ‘Deli Petro’ olarak geçen Rusların ‘Büyük Petro’ dedikleri çarları bu kent Avrupa’ya oluşturulan kapısı olacak demişti. Batı şuanda fazlaca ciddi bir halde Rusya’yı teşhir ediyor. Burada iş kültürel alanda saçmalamaya kadar gitti. Çaykovski balesini, yok Dostoyevski’yi yasaklamalar filan bunlar doğru şeyler değiller. Doğrusu burada Ukrayna’ya karşı bir harp suçu işleniyor. Bu kültürel alanda yaygara koparılacak bir şey değil.

RUSYA NEDEN “SAVAŞ” DEDİ? “BURADA BİR DİNAMİZME İHTİYAÇ VARDI…”

Doğal olarak Putin, buradan iyi mi çıkacağına bağlı. Şundan dolayı Ukrayna’yı toprak olarak düşünmeyin, toprağa ihtiyacı yok. Nüfusa ihtiyacı var. Bugün 150 milyonun altına düşüşmüş durumda. Azınlıkların nüfusu artıyor. Değişik problemlerle boğuşuyor. Burada bir dinamizme gerekseme vardı. 40 küsur milyonluk Ukrayna nüfusu benzer bir kültür ve akraba millet oldukları için Rusya’ya eklendiği vakit hem stratejik olarak bu coğrafyanın Karadeniz’i doğu Avrupa’yı denetim edebilecekti. Bir dinamizm elde edebilecekti. Şu aşamaya kadar olan şey; (Rusya ile) Ukraynalılar arasına artık bundan sonrasında düzlemeyecek bir olumsuzluklar girdi.

“2030-2050 YILLARI ARASINDA 3. DÜNYA SAVAŞI…”

Doğrusu Ukraynalıları, Ruslarla yakın vadede ortak beraber hareket etmeleri mümkün değil. Burada Putin, bir yanlış yapmış gözüküyor. Fakat burada şunu yapmak lazım; karşınızdaki önder (Putin) 17 milyon kareye hükmeden büyük bir devletin başkanı. Rusya’da boş bir devlet değil. Hem askeri, kültürel, tarih açısından. Birden bire bunun çamura saplanacağını zannetmemek lazım. Benim gördüğüm şu; 2030-2050 yılları aralığında 3. Dünya Savaşı’na giden yolda ki; bu harp çıkar mı çıkmaz mı? Bilmeyiz. Dünya tekrardan jeopolitik olarak ve siyaseten şekillendi.

“RUSYA İLE ÇİN DAHA SIKI İŞBİRLİĞİNE GİRERSE…”

Doğrusu tüm meydana getirilen hadiseler 2030’dan sonraki çatışmalar ve çekişmeler için yeni bir şekillendirilmeye çalışılıyor. Plan ne kadar meblağ, ne kadar tutmaz bilmiyoruz. Fakat şuanda meydana getirilen hadise bu. Batı’nın yapmış olduğu hareket eğer Rusya ile Çin daha sıkı işbirliğine girerse dünyanın gidişatı başka bir yere gider.

“TÜRKİYE ÇOK İYİ BİR DIŞ POLİTİKA İZLEDİ”

Bilhassa Türkiye, Ukrayna ile Rusya içinde şuana kadar fazlaca iyi bir dış siyaset izledi. Bu kolay da değildir. İki tarafa da belli seviyede yakınlaşmak. Bunu Türkiye fazlaca pozitif işledi. Bu açıdan Türkiye toparlamaya çalışıyor. Fakat burada Rusya kısa vadede çıkmaz. Ukrayna’da fazlaca acılar çekilir. (Putin’in sonu) Ukrayna’nın sonucunun ne olacağına bağıldır. Tarihte milletler kimi zaman duvara çarparlar. Biz sözgelişi 2. Viyana Kuşatması’nda bu şekilde duvara çarptık. Almanlar Barboros harekatı esnasında çarptılar. Napolyon 1812’deki Rusya harekatında çarptı. Şimdi eğer burası set bir kaya olursa Putin tarihe Hitler ve Napolyon’un seferleri şeklinde geçer.

TÜRKİYE’YE TÜRK DÜNYASI İÇİN UYARI

Burada olan hadise aslına bakarsak 2030’dan sonraki dünyanın şekillenmesi için kartların tekrardan karıldığı bir hadise. Türkiye buradan en sıhhatli şekilde çıkması lazım. Yalnızca kendisi için değil Türk dünyası için.

“RUSYA’DA TAKTİK NÜKLEER SİLAH DA VAR”

Rusya’nın elinde yalnız nükleer tabanca yok. Taktik nükleer tabanca da var. Bunlar daha azca tesir yapar fakat ruhsal olarak yıkıma haiz olacak şeyler. İnşallah harp o tarafa gitmez.”

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.