Mahsur kalan Türk vatandaşları A Haber’de: Odessa terk edilmiş şehir gibi


Odessa’da kalmış olduğu otel odasında mahsur kalan Türk vatandaşı Kübra İpek yaşadıklarını A Haber ekranlarında söyledi. Kübra İpek, “Burası sanki terk edilmiş kent şeklinde.” ifadelerini kullandı. Polonya sınırına ulaşmaya çalışan Süleyman Sincar ve Kharkov’da bulunan Resul Avcı’da canlı yayında yaşadıklarını anlattılar.

Kübra İpek’in canlı yayında anlattıkları:

Burası adeta terk edilmiş kent şeklinde. Sokaklar bomboş ve sessiz. Denize oldukça yakın bir yerde kalıyorum. Dün öğle saatlerinde dışarım çıktı yalnız o vakit bir patlama sesi duydum onun haricinde bir şey olmadı. Burada ne yapacağımı bilmiyorum. Bana tercümanlık eden dostum dün buradan ayrıldı.

Otelde yalnız kaldım. Burada birkaç şahıs ile tanıştım, onlar da burada yalnızlar. Kimse ne yapacağını bilmiyor. Döviz bozduramıyorum. Çaresiz kaldım, sanki burada untulacağım şeklinde hissediyorum. Otelde yiyecek hizmeti yok. Benim mutfağım var burada orada yapabilmek için bir şeyler aldım.

Burada marketler de kapanmış oldu açık olarak yalnız birkaç tane kaldı. Elimden geldiğince bu şekilde yönetim etmeye çalışıyorum. Türkiye’de bir harp olsa otel benden para almaz fakat burada sabah ödeme yapmadığım için benim kapımı kilitledi. Ben ödemeyi yaptım ve öyleki açtılar.

Süleyman Sincar’ın canlı yayında aktardıkları:

Ben şu anda Polonya sınırına 30 kilometre uzaklıktayım. Şu anda gittiğim yol güzergahı sakin. Kısa bir yolumuz kaldı fakat sakinlik devam ediyor. Sınıra yaklaştıkça kalabalık olacağını düşünüyorum. Şu anda benzin istasyonun da bir kalabalık var. İnsanlar buradan aileleriyle beraber çıkmak istiyorlar. Umarız sorun yaşamadan buradan geçebiliriz. Ben bu sabah saatlerinde Kiev’den yola çıktım.

Kharkov’dan konuşan iş adamı Resul Avcı:

Biz kent merkezindeyiz. Dışardan patlama sesleri geliyor. Burada insanoğlu naturel olarak tedirginler. Evlerinden çıkmıyorlar ve sığınaklarda bekliyorlar. Patlama sesleri geldiği anda bodrum katlara gidiyor insanoğlu.

Burada avmleri açık. İnsanlar işlerini çözmek için otomobillerini kullanıyorlar. Dükkanlar kapalı fakat otobüsler çalışmaya devam ediyor. Fakat insanoğlu tedirgin şekilde hareket ediyorlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.