Kiev’de Rus kuşatması kırılabilecek mi? Şehir savaşına hazırlık mı?


Dün meydana getirilen görüşme çağrıları dünyaya rahat bir nefes aldırırken bugün öğle saatlerinden sonrasında gelen açıklamalar savaşın ateşini yeniden yükseltti. Ukrayna görüşme şartlarının kabul edilmez bulunduğunu ifade ederken Rusya lideri Putin’in orduya verdiği ‘durun’ emirini çekmiş olduğu açıklandı. Peki Rusya nerede duracak? Kiev’de Rus kuşatması kırılabilecek mi? Kent savaşına hazırlık mı? Gündemin öne çıkan gelişmelerini A Haber canlı yayınına katılan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar değerlendirdi.

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar’ın açıklamaları:

Burada Putin kendine bir siyasal hedef koydu kendisine. Hatta Donbass ile kendini sınırlandı fakat savaşın dili konuşunca siyasetin dili 2. plana düşer. Burada artık stratejinin dili konuşmaya başladı. 2014 yılından beri iyi mi NATO planlarını ortaya koyduysa Putin’in de askeri planları var.

Putin burada süreçlere nazaran bu tarz şeyleri uygulamaya koyabilir. Burada bir güç ve yığınak savaşı var. 603 bin kilometrekarelik bir ülkeyi işgal ve istilaya soyunmak oldukça değişik bir şey bu ülkeyi kendi siyasal hedefiniz olan Donbass’ı işgal ve salgın etmek statüsünü oluşturmak değişik bir şey.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.