İBB ağaçları katlediyor! Bursa Büyükşehir Belediyesi 433 yıllık çınarların bakımını sürdürüyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi 112 zamanı çınarı keserken, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 433 senelik çınarın bakımını sürdürdüğü ortaya çıktı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İstanbul Beşiktaş’ta Çırağan Caddesi’ndeki çınar ağaçlarının kesilmesi vakasını üzüntüyle karşıladığını söylemiş oldu. Aktaş, “Bursa’mızın her köşesinde kadim tarihimize tanıklar eden, yaşları 100 ila 600 içinde değişen çınarları görebilirsiniz. Ikimiz de Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin süsü olarak kenti saran bu anıt ağaçların bakımını tertipli olarak yapıyor. Yalnız geçtiğimiz yıl gövdelerinde çürüme saptanan 5 anıt çınarın restorasyonunu tamamladık” dedi.

Bursa ili Merkez Osmangazi ilçesi Kültürpark Yağcılar Kapısı Girişi’nde bulunan zamanı çınarın 433 yaşlarında olduğu öğrenildi.

2014 senesinde meydana getirilen incelemelere gore söz mevzusu ağacın Doğu Çınarı olduğu, tescilli anıt ağacın bugünkü tahmini yaşlarının 433 olduğu bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi zamanı çınarın bakımını sürdürüyor.

Bursa ili Merkez Osmangazi ilçesi Tophane Meydanı’ndaki tescilli anıt ağacın da 219 yaşlarında olduğu öğrenildi. Ağacın bakımı Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafınca bakımı devam ediyor.

Orhangazi İlçesi’ne bağlı Yeni Gürle’de ağacın tahmini yaşı ortalama 200. Belediye tarafınca restorasyonu yapılmış oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi; Yıldırım İlçesi Çınarönü Mahallesi’nde biri tescilli diğeri düzgüsel tahmini 200 yaşındaki 2 çınarın bakımını yapmış olduğu öğrenildi.

AKTAŞ: “ASIRLIK ÇINARLARI YAŞATIYORUZ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İstanbul Beşiktaş’ta Çırağan Caddesi’ndeki çınar ağaçlarının kesilmesi vakasını üzüntüyle karşıladığını söylemiş oldu.

Alinur Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekilleriyle yapmış olduğu görüşmede Bursa’da anıt ağaçlara verilen önemi oldukça güzel anlattığını belirterek, “Ilk olarak şunu söylemeliyim; çınar, bir ağaç olmanın oldukça ötesinde, Bursa için kadim medeniyetimizin sembolüdür. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin, rüyasında görmüş olduğu çınar, beylikten cihan devletine giden yolun müjdecisidir adeta. Bu yüzden Bursa’mızın her köşesinde kadim tarihimize tanıklar eden, yaşları 100 ila 600 içinde değişen çınarları görebilirsiniz. Ikimiz de Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin süsü olarak kenti saran bu anıt ağaçların bakımını tertipli olarak yapıyor. Yalnız geçtiğimiz yıl gövdelerinde çürüme saptanan 5 anıt çınarın restorasyonunu tamamladık. Tophane ve Kültürpark içindeki tahmini yaşları 219 ve 433 olan iki ağacın restorasyonu emek harcamaları da halen devam ediyor. Bunun yanında yıl sonuna kadar olan programımız kapsamında da toplam 1200 anıt ağacın budama ve rutin bakımları gerçekleştirilecek.

Bursa’nın ‘Yeşil Bursa’ kimliğine yakışır bir şehir olması için dönem başlangıcında 1,5 milyon metrekare olan yeni yeşil alan hedefimizi 3 milyona çıkarak, ağaç ve doğaya verdiğimiz önemi de göstermiş olduk” diye konuştu.


İBBye çınar katliamı tepkisi!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.