Harkov neden önemli? Rusya neden iki noktayı ele geçirmek istiyor?


Rusya’nın Harkov’a yönelik şiddetli saldırıları devam ediyor. Bombardıman görüntüleri tüm dünyada gündem oldu. Burada belediye binası ve okullar da hedef alındı. Peki Rusya niçin Harkov’u almak istiyor? Harkov’un ehemmiyet mi? Rusya ne süre duracak? B planı masaya gelir mi? Gelişimleri A Haber canlı yayınına katılan Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Furkan Kaya A Haber canlı yayınından değerlendirdi.

Dr. Furkan Kaya’nın canlı yayında değerlendirmeleri:

Ilk olarak burada talep hiçbir sivilin zarar görmemesi, sivil hedefin vurulmaması ve can kaybının olmaması yönünde. Kiev’in kabine doğru ilerleyen yol birazcık Harkov’dan geçiyor. Harkov alındığı süre Ruslar’ın ruhsal üstünlüğü ele geçireceğini düşünüyorum.

Bu yüzden iki noktayı birlikte izlemek gerekiyor. Rusya’nın b planı olarak Kiev’i alamazsa Harkov merkezli bir yönetim tesisi düşünüyor olabilir. Bu şekilde bir alternatifi masaya yatırabilirler. Fazlaca kuvvetli bir konvoy şu anda Kiev’e gidiyor.

Burada sivillerin Ukrayna ordusuyla birlikte olması daha oldukça kaybın olacağı noktasında mühim. Batı’nın burada yangını daha da artıracak politikalar üretmesi can kayıplarının artmasına sebep olabilir. Rusya burada hukuksuz aşama kaydediyor ve işgal harekatı yapıyor fakat bir yerde durması gerekiyor. Bunun büyük bir felakete sürüklenmesi an meselesi.”

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.