Hangi ülkenin ne kadar nükleer silahı var? Rusya kaçıncı sırada? | Putin’in tehdidi sonrası gündeme geldi


Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, dün dünyayı şoke eden bir hamleyle Müdafa Bakanlığına Rus ordusunun caydırıcı güçlerini hususi harp görevi durumuna geçirmesi emrini verdi. Bu bağlamda Rus ordusunun caydırıcı güçleri nükleer silahlar ve hipersonik füzeleri de kapsıyor. Peki, Rusya’nın nükleer gücü ne kadar? Hangi ülkenin ne kadar nükleer silahı var? Rusya’nın süpersonik füzeleri hangileri? Detaylar haberimizde…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rus ordusunun caydırıcı güçlerini hususi harp görevi durumuna geçirmesi emri vermesi, gözleri bu ülkenin nükleer silahları ve hipersonik füzelerine çevirdi.

Rus ordusu, 24 Şubat’ta Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla Ukrayna’ya yönelik harp başlattı. Rus güçleri, şimal, cenup ve doğudan olmak suretiyle 3 taraftan Ukrayna’ya girdi.

Putin, bugün Müdafa Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ile yapmış olduğu görüşmede, Rus ordusunun nükleer silahlar ve hipersonik füzeleri kapsayan caydırıcı güçlerinin hususi harp durumuna geçirilmesi emrini verdi.

Bu buyruk, Rusya’nın nükleer silahları ve hipersonik füzelerini tekrardan gündeme getirdi.

SSCB’NİN NÜKLEER SİLAH SAYISI 40 BİNİ AŞMIŞTI

Sovyet Toplumcu Cumhuriyetler Birliği (SSCB), 1949’da ilk kez nükleer tabanca denemesi yapmış oldu ve ABD’nin arkasından dünyada nükleer silaha haiz ikinci ülke oldu.

Bu iki ülke arasındaki yarış sebebiyle 1980’li yıllarda SSCB’nin nükleer tabanca sayısı 40 bini aştı. SSCB’nin dağılması ve Washington ile Moskova içinde imzalanan Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmaları yardımıyla bu sayı hızla gerilese de Rusya hala dünyada en fazla nükleer silaha haiz ülke konumunda.

1800 KONUŞLANDIRILMIŞ NÜKLEER SAVAŞ BAŞLIĞI VAR

Stockholm Internasyonal Sulh Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) geçen yıl yayımladığı verilere gore, Rusya, 6 bin 250 nükleer başlıkla dünyada ilk sırada yer ediniyor.

Rusya yönetiminin haiz olduğu nükleer silahların sayısında 2020’ye oranla geçen yıl 120 tane azalma oldu.

Rusya’nın 1800 konuşlandırılmış nükleer harp başlığı bulunuyor.

Öte taraftan Batı Bloku’nun elinde bulunan 6 bin 65 nükleer silahın 5 bin 550’sinin ABD, 300’ünün Fransa, 215’inin de İngiltere’nin elinde olduğu belirtiliyor.

Pakistan: 140

Hindistan: 130

İsrail: 80

Şimal Kore: 60

RUSYA’NIN SÜPERSONİK FÜZELERİ

Rusya süpersonik roket sisteminde oldukça etkin. Ruslar, SSCB döneminden itibaren kısa ve orta menzilli süpersonik füzelerin yanı sıra kıtalararası uçuş yapabilen süpersonik füzeler geliştiriyor.

Rusya, P-800, Oniks benzer biçimde pek oldukca türde ve sayıda süpersonik roket üretirken, nükleer enerjiyle çalışabilen ve nükleer başlık taşıyan kıtalararası seyir füzesi 9M730 Burevestnik, Rusların en stratejik silahlarından biri olarak kabul ediliyor.

Rusya’nın denizden ve karadan fırlatılabilen ve ortalama 1000 kilometre menzile erişebilen Tsirkon füzesi, Mach 4,5 ile Mach 6 içinde yüksek süpersonik ila hipersonik hızlara ulaşmayı hedefliyor.

Öte taraftan, Rusya’nın Hindistan ile ortak geliştirdiği BrahMos I adlı süpersonik roket, alanının en iyilerinden biri olarak görülüyor.

Ses hızının üç katına (Mach 3) çıkabilen ve 290 kilometre menzili bulunan BrahMos I, Rusya’nın Oniks füzesinin bir uyarlaması. 300 kilograma kadar konvansiyonel harp başlığı taşıyabilen BrahMos I, havadan, denizaltından ve gemiden fırlatılabiliyor.

Rusya’nın elindeki bir başka dikkat çekici hipersonik roket ise Kinjal. Moskova yönetimi Kinjal hipersonik füzesinin tanıtımını 2018’de yapmıştı.

Rus güçleri, 19 Şubat’ta düzenlenen nükleer trio tatbikatında hipersonik füzeler Kinjal ve Tsirkon’u da kullandığını duyurmuştu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.