Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş’tan 1974 Kıbrıs Harakatı örneği! Rusya’nın işi çok zor…


Rusya’nın Ukrayna planı ne? Kuzeyden gösterip güneyden mi daha sert bir harekât meydana getirecek? Ukrayna teslim olacak mı? Bu mühim sorulara cevap A Haber’de gösterilen Melih Altınok ile Sebep Netice’a konuşan Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş’tan geldi. Karakuş, Türkiye’nin 1974’te yapmış olduğu Kıbrıs harekatını örnek vererek savaşın gidişatına tesir edecek faktörü deklare etti.

Ukrayna’ya karşı zor bir muharebeye girişen Rusya uzun devam eden kuşatmada istenilen sonucu alamadı. Savaşın 19. gününde bir taraftan da Rus ve Ukrayna

Peki, Rusya Ukrayna’da niçin bu kadar yavaş aşama kaydediyor? Hava enerjisini tam anlamıyla kullanacak mı? Odessa’daki deniz kuvvetleri ne vakit taarruza geçecek? Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, A Haber’de gösterilen Melih Altınok ile Sebep Netice’a eleştiri açıklamalarda bulunmuş oldu.

İşte Erdoğan Karakuş’un öne çıkan cümleleri;

HEDEF KİEV Mİ?

Rusya’nın her iki (Ukrayna’da kuzey-güney) hedefte de bir kuvveti var. Bir tarafa yönelme mevzusunda kuvvetini hem Kiev hem de Odessa’ya kayabilecek mi bakalım oralarda toplamış vaziyette. Bir kere iki kuvvet içinde farklılık var Odessa civarında bir halde çıkarma harekatı meydana getirecek. Bizim iyi mi 74’te Kıbrıs’a çıkarma harekatı yaptıysak. Rusya onu denizden destekleyecek. Odessa’yı topa tutacak. Hava enerjisini de kullanır.

“UZUN SÜRELİ DİRENİŞ OLACAK”

Kiev civarını saran kuvvetler kara birlikleri, bir halde Odessa’yı sarıp da karar kuvvetleri ile birleşme harekatı icra edecek. Onlar da deniz kuvvetleri olarak görülüyor. Burada her ikisi de bana bakılırsa hedef. Fakat kısaca görülen kadarıyla bu direniş devam edecek. Uzun soluklu direnişe geçme konumu var.

ABD VE BATI’NIN VERDİĞİ SİLAHLAR SAVAŞI UZATIR MI?

ABD’den 200 milyon dolarlık silahın yine direkt Ukrayna’ya kaydırılması mevzusu var. Bu silahlar nedir bilemiyoruz. Kiev’de hava savunması var. Rusların söylediklerine bakılırsa hava savunması kalmamıştı. Bu balistik füzeleri önleyen hava savunması düzgüsel olarak S-300 falan şeklinde ve bir başka ABD’nin ve Batı’nın verdiği bir müdafa silahı ise bu füzeleri önleme mevzusundaki bir tabanca demek. Kiev’in savunmasında öyleki hava savunması yok konumunda olmayacak manasında. Uçaklara karşı ve helikopterlere karşı da esasen stingerler kullanacaklar.

“KİEV’İN İÇLERİNDE RUSYA’NIN İŞİ ÇOK ZOR”

Bilhassa kent içi çatışmalarında kime hedef olarak bakmanız oldukca önemlidir. Karmaşık bir ortam içinde hava kuvvetlerini kullanmanız zorlaşır. Bilhassa Rus hava kuvvetlerinin duyarlı bomba kullanmadıkları biliyoruz. Kiev’in içlerinde Rusya’nın işi oldukca zor. Bilhassa hava gücü de olmadığını düşündüğünüzde.

“HAVA GÜCÜYLE DESTEKLENMEYEN KARA GÜCÜNÜN KAYBI ÇOK FAZLA OLUR”

Benim değerlendirmem kısaca Ruslar bu şekilde bir baskı içinde bir halde bir ihtimal yapılacak olan müzakerelerde tesir yaratma düşüncesinde. Kiev’e girmiş olduğu vakit kayıplarının da haddi hesabı olmaz. Hava gücüyle desteklenmeyen kara gücünün kaybı oldukca fazla olur. Aslına bakarsanız oldukca fazla yitik verdiklerini de değerlendiriyorum.

Rusyanın gizli silahı Ukraynada görüntülendi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.