CHP’li belediye uluslararası fuara baskın yaptı! Yabancı müşteriler neye uğradığını şaşırdı


CHP’li Bakırköy Belediyesi zabıtalarının, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Internasyonal Makine Fuarı’nda şirketlerin levha boylarını ölçümü, tabela vergisi için teftiş yapmak istemesi sebebiyle gerilmiş anlamış olur yaşandı. Yabancı müşterilerin oldukça korkmuş olduğu vakaya ilişkin açıklamada bulunan İstanbul Dünya Tecim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Türkiye’nin ihracatını cenk şartlarına karşın geliştirmeye çalmış olduğu bu zamanda, yabancıları bin bir güçlükle fuarlarımıza getirdiğimiz dönemde bilhassa yabancı ziyaretçileri rencide eden, rahatsız eden bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Internasyonal Makine Fuarı’nda “zabıtaların teftiş girişimi” tepki çekti. Bakırköy Belediyesi zabıta ekiplerinin, İstanbul Dünya Tecim Merkezi’ne (İDTM) bağlı İstanbul Fuar Merkezi’nde meydana gelen Internasyonal Makine Fuarı’nda, firmaların levha boylarını ölçümü, tabela vergisi için teftiş yapmak istemesi sebebiyle gerilim terfi etti.

“BÜTÜN ÜLKEYİ UTANDIRIYORSUNUZ”

Fuarın organizatör şirketi Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, fuara zabıtaların baskın gerçekleştirdiğini öne sürerek, “Bir tek bizi değil, tüm ülkeyi utandırıyorsunuz, yapmayın. Yerli ve yabancı katılımcılarla karşı karşıya gelmenizin sebebi Türkiye’de değil, dünyada bu şekilde bir uygulamanın olmaması.” ifadelerini kullandı.

“YABANCI ZİYARETÇİLERİ RENCİDE EDEN BU YAKLAŞIMI EN ŞİDDETLE KINIYORUZ”

İstanbul Tecim Odası (İTO) ve İstanbul Dünya Tecim Merkezi (İDTM) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Türkiye’nin ihracatını cenk şartlarına karşın geliştirmeye çalmış olduğu bu zamanda, yabancıları bin bir güçlükle fuarlarımıza getirdiğimiz dönemde bilhassa yabancı ziyaretçileri rencide eden, rahatsız eden bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“NE TÜRKİYE’DE NE DÜNYADA DA BÖYLE BİR UYGULAMA BUGÜNE KADAR YAŞANMAMIŞTIR”

Dünyanın hiçbir ülkesinde fuar merkezlerine bu şekilde üniformalı ekiplerle adeta baskın yapılmasının düşünülemeyeceğini belirten Avdagiç, “Ne Türkiye’de ne dünyada da bu şekilde bir uygulama bugüne dek yaşanmamıştır. Bu tutumu şiddetle kınıyoruz, önlemek için tüm gayreti göstereceğimizi duyuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BURASI SEMT PAZARI DEĞİL”

Fuara katılan yerli şirket sahiplerinden birisi “Burası semt pazarı değil, yüzlerce ziyaretçinin bulunmuş olduğu internasyonal bir fuar alanı.” diyerek tepkisini gösterdi.

ZİYARETÇİLER ŞAŞTI KALDI

Türkiye’ye tecim için gelen yabancı alıcılar ise olanları şaşkınlıkla izledi.

Fuara katılan yabancı ziyaretçiler, bu tür bir uygulamayla ilk kere karşılaştıklarını belirterek, “Muhtemelen bir fuarda olabilecek en fena şey bu olsa gerek, şundan dolayı burada iş yapılıyor. Burada asılı olan tabelaların vergisi için gelmelerine şaşırdım.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, söz mevzusu gerginlik sebebiyle fuarın resmi açılışı da yapılamadı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.