Almanya Başbakanı Scholz Ankara’da! Ziyaret ne anlama geliyor? Masada neler konuşulacak?


Türkiye’de gerçekleşen diplomatik temaslar artarken, Başkan Recep Tayyip bugün Almanya Şansölyesi Scholz ile bir araya geldi. Scholz göreve gelmesinin peşinden gerçekleştirdiği ilk Türkiye ziyaretinde resmi törende karşılandı. Peki Almanya ziyareti ne anlama geliyor? Türkiye’de artan diplomatik temaslar neyi gösteriyor? Gelişimleri A Haber canlı yayınına katılan SETA Berlin Koordinatörü Zafer Meşe ve emekli büyükelçi Oğuz Çelikkol değerlendirdi.

TİCARET VURGUSU!

Almanya’nın Türkiye’nin dış politikasında mühim bir ülke bulunduğunun altını çizen emekli büyükelçi Oğuz Çelikkol, “Almanya ile 40 milyar doları aşan bir tecim hacmimiz var. Masadaki en mühim mevzular ikili ilişkiler olacaktır. Tecim ilişkilerinin artırılması konuşulacaktır. Bunun yanından Ukrayna da ele alınacaktır.” ifadelerini kullandı.

ASKERİ BİRLİK Mİ OLACAK?

Türkiye ve Almanya ilişkilerinin devamlığının olacağına dikkat çeken SETA Berlin Koordinatörü Zafer Meşe, “İlişkilerin sürekli olması devlet aklının gerekliliğidir. Burada Yeşiller’in ve Liberaller’in bir Türkiye karşıtlığını görüyorduk. Bu sonrasında azaldı. Koalisyon hükümetinde iş birliği vurgusu yapılmış oldu. Rusya tehdit algısı Türkiye-AB ve Türkiye Almanya ilişkilerinde askeri iş birliği mevzularını öne çekecektir.” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.