A News Yayın Koordinatörü Orhan Sali: Ukrayna’da yıllarca sürecek savaşa hazırlık var | İşte Putin’in yanılgısı


Ekonomileri alt üst eden, yaptırımları bununla beraber getiren kanlı Rusya-Ukrayna savaşı sivilleri yerinden yurdundan etti. Fazlaca sayıda sivil yaralandı ve öldü. Peki, dünyanın dört gözle izlediği Rusya-Ukrayna savaşı ne süre bitecek? Bu eleştiri soruya A Haber’de gösterilen “Arka Plan” programında cevap veren A News Gösterim Koordinatörü Orhan Sali, “Ukrayna’da aylarca, senelerce sürecek harbe hazırlık var” dedi. Sali, ek olarak harita üstünde Rus Önder Putin’in “yanılgısını” ve savaştaki son durumu söyledi.

A Haber’de Rusya-Ukrayna savaşının nabzı dakika dakika tutulmaya devam ediyor.

Eleştiri noktalardan canlı bağlantılar ile Ukrayna topraklarından gelen son bilgiler seyircilere aktarılıyor.

Peki, muharebede son durum ne? Harp ne süre bitecek? Bilgileri A News Gösterim Koordinatörü Orhan Sali aktardı.

RUSYA: YÜZDE 80’İ ETKİSİZ

Orhan Sali’nin tespitleri şu şekilde;

Meydana getirilen hazırlıklara baktığımız zaman, İrpin, Buka’nın çevresinin, kuzeyin hem doğusu hem de batısı tamamen kuşatılmış durumda Kiev’de. Çıkışınız Jitomir yolu kapalı güneyden bir tek Bila (Tserkva) yolu açık. Orasının da kapanması an meselesi. Doğrusu bir haftadır o yumuşak hedefler havalimanları, askeri üsler, cephane depoları devamlı vurularak imha ediliyor. Rusya’nın yapmış olduğu açıklamalar eğer doğruysa, ‘Ukrayna’nın askeri kapasitesinin yüzde 80’ini etkisiz hale getirdik’ diyor.

“HARABEYE DÖNDÜ”

ABD, her ne kadar hava üstünlüğü bizde dese de, ciddi bir halde harabeye dönmüş durumda ve bizim muhabirlerimizin aktardığı informasyon o yönde. Ben geçen hafta Ukrayna Lviv’deydim. Benim gördüğüm şahitlik ettiğim görüntüler o yönde.

PUTİN’İN “YANILGISI”

Fakat şu gerçekle karşılaştı Vladimir Putin; ‘Ben 1 haftada tankları sokarım, Kiev yönetimini en azından yönetimi rejimsel olarak deviririm, kendi adamımı getiririm’ ile olup bitecek şeklinde değil. Bundan dolayı doğu tarafında birazcık daha Rus ağırlıklı demografik bir yapı var fakat batı inanılmaz şekilde organize olmuş durumda.

“YILLARCA SÜRECEK BİR SAVAŞA HAZIRLIK”

Batı, Ukraynalı milliyetçilerin ağırlıkta olduğu bir bölge. Ve bırakın Kiev’i burada aylarca senelerce sürecek bir harbe hazırlık var.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.