A Haber ekibinin yanına bomba düştü | Sivil tahliyesinde bombardıman ne demek? Rusya nereye kadar ilerleyecek?


Rusya, Kiev’i düşürmek için adım adım aşama kaydediyor. İrpin’e giriş meydana getiren Rus zırhlıları kameralara yansırken çatışmalar şiddetleniyor. Bucha’dan kaçıp İrpin üstünden Kiev’e ulaşmaya çalışan sivillerin tahliyesi esnasında topçu atışları meydana geldi ve bombalarda biri A Haber ekiplerinin yanına düştü. Peki sivil tahliyesi esnasında topçu atışları ne anlama geliyor? Kiev nereye kadar dayanacak? Rusya cenk suçu mu işliyor? Putin ve Zelenskiy’nin açıklamaları ne anlama geliyor? Gündemin öne çıkan başlıklarını A Haber canlı yayınına katılan Internasyonal ilişkileri ve güvenlik uzmanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın değerlendirdi.

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın’ın öne çıkan ifadeleri:

İrpin’de köprünün patlatılması Kiev’in savunulmasıyla ilgili. Ukrayna Hava Kuvvetleri kafi olmadığı için bir halde kara savunmasına geçmek istiyorlar. Bu da bir yıpratma harbine sebebiyet veriyor. Kiev, Dinyeper Nehri üstüne iki tarafa kurulmuş zamanı bir kent olması sebebiyle savunulması da zor bir nokta. Sivillerin yaya kaçışı bu dere üstündeki köprülerin vurulmasında kaynaklanıyor.

Burada siviller geçişi esnasında meydana getirilen topçu atışları internasyonal hukuka aykırı ve cenk suçu aslına bakarsak. Tahliye yapılırken sivillere ateş edilmesi yasak. Bu durumlar ileride Rusya’nın başını ağrıtacaktır. Emine Kavasoğlu’na dikkat etmek gerekiyor. Görüldüğü benzer biçimde bu bombalar basın felan ayırmıyor. Onun da fazlaca dikkat etmesi gerekiyor.

ABD ve Batı basınına nazaran Zelenskiy, ülkeyi terk edecek ve dışarıdan bir hükmet olacak. Fransa örneğinde olduğu benzer biçimde sonradan gelip yönetecek. Proşenko’nun da ülkeyi terk etme hazırlığı var. ZElenskiy’nin doğal olarak NATO açıklaması var. Onlar yüzünden bunların başlarına geldiğini beyan etti. Öteki ifadesi de halka ‘saldırın’ sözleri. Siviller bu aşamada Rus askerlerinin önüne çıktı.

Kremlin’in hesabının ters bulunduğunu görüyoruz. Ruslara karşı çiçekle karşılama değil direniş var. Direniş uzadıkça harp uzuyor ve Rusya’nın kayıpları da buna bağlı olarak artıyor. Tanklarını, askeri araçlarını, cenk uçaklarını ve helikopterlerini kaybediyor.

Bu kayıplar, Rusya’nın dünya süper güç olma prestijini ciddi şekilde sarsıyor. Lojistik destek hataları ortaya çıkıyor. Burada askerlerin de yapmış olduğu hatalar Rusya’nın hanesine eksi olarak yazılıyor. Bu sırada Putin’nin “NATO’nun uçuşa yasak bölge sonucu cenk ilanıdır.” demesi oldukça dikkat çekici.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.